Zalety aluminiowej stolarki okiennej
Kilka lat temu prym wśród okien wiodły modele PVC, które zajęły miejsce popularnych wcześniej okien drewnianych. Dziś jednak wybór stolarki okiennej nie ogranicza się wyłącznie do tych dwóch materiałów. Z roku na rok rosnącym zainteresowaniem cieszy się stolarka aluminiowa. Choć wielu kojarzy ją wyłącznie z obiektami handlowymi i biurami, dziś coraz chętniej wykorzystujemy ją także w domach prywatnych. Jakie są okna aluminiowe? Co je charakteryzuje i czy warto w nie zainwestować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego warto zainwestować w okna aluminiowe?
Jeszcze do niedawna aluminium utożsamiano z materiałem, który nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej. Dziś wiadomo, że takie twierdzenie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, aluminiową stolarkę okienną uznaje się za najbardziej szczelną na rynku. Nowoczesne profile mają tak dobre parametry cieplne, że znajdują zastosowanie w budownictwie pasywnym. Okna aluminiowe minimalizują straty ciepła oraz stanowią skuteczną barierę dla wilgoci. Ich zakup oznacza zatem oszczędności m.in. na ogrzewaniu obiektów.
Oprócz świetnych parametrów izolacji cieplnej stolarkę aluminiową wyróżnia też dobra izolacja akustyczna. Profile aluminiowe chronią wnętrza przed hałasem i zapewniają domownikom najwyższy komfort akustyczny. Ich dużą zaletą jest również trwałość. Okna aluminiowe zachowują niezmienny wygląd przed lata. Nie są podatne na odkształcenia, nie korodują ani nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem wilgoci lub promieniowania słonecznego. Nie wymagają też przy tym częstej konserwacji.
Profile aluminiowe są stabilne i sztywne, a jednocześnie lekkie. Aluminium jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce, dzięki czemu można z niego produkować okna o różnych kształtach i wymiarach. Właściwości te sprawiają, że stolarka aluminiowa doskonale nadaje się do dużych przeszkleń i finezyjnych otworów okiennych. Atutem okien aluminiowych jest też ich estetyka. Profile dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, co sprawia, że łatwo je dopasować do ogólnego charakteru budynku. Ponadto ich prosta forma wpisuje się w trendy nowoczesnego budownictwa.